Ptáčci

Představení třídy

Naši třídu „ Ptáčků“  navštěvuje v letošním školním roce 2023/2024 celkem 22 dětí, z toho
12 děvčat a 10 chlapců ve věku 4- 6 let.
Přirozeně začleňujeme všechny děti do již fungujícího kamarádského kolektivu, odstraňujeme sebemenší adaptační potíže. Rozvíjíme schopnost dětí žít ve společenství ostatních lidí, umět se přizpůsobit, spolupracovat, přináležet ke společenství ve třídě i ve škole.
Výchovně vzdělávací proces je uskutečňován ve všech činnostech a situacích, které mají charakter hry. Pestrá každodenní nabídka činností v dětech probouzí aktivní zájem o poznání a objevování všeho nového ve světě. Vytváření základů kompetencí je důležité pro další vývoj dítěte, jeho vzdělávání a celoživotní učení.
Vytváříme pro děti podnětné vzdělávací prostředí, aby se zde cítily dobře, vytvořily si přátelské vazby, uměly spolu komunikovat a spolupracovat.  Poskytujeme dětem dostatečný čas a prostor pro hru, jako nejdůležitější součást výchovně vzdělávací práce.
Prohlubujeme a rozvíjíme dosavadní dovednosti, vědomosti a návyky. Klademe důraz na celkovou samostatnost a rozvoj v oblasti pohybové /hrubé a jemné motoriky/ a rozvoje řeči, schopnost vyjádřit svůj názor, umět požádat o pomoc, případně pomoci druhému, nebát se odmítnout nežádoucí projevy chování druhých, poradit si v běžných denních situacích a umět se rozhodnout. Podporujeme samostatnější práci dětí, s možností podílet se na řešení úkolů i zažití pocitu úspěchu.
Pedagogické působení je založeno především a nejvíce na osobním prožitku dětí, spontánnosti a citovosti. Jsou vedeny k prosociálnímu chování a ke vnímání vlastní sounáležitosti se světem, s živou a neživou přírodou.
Rozvíjíme jemnou motoriku, předmatematické a jazykové dovednosti, výtvarné, pracovní aktivity a také prostřednictvím hudby, děti v sobě objevují taneční, hlasové i muzikální dovednosti. Vzdělávací aktivity provádíme skupinovou nebo individuální formou.
Během školního roku dětem přibližujeme různé lidové zvyky a tradice. Připravujeme dětem zábavné programy a činnosti na zajímavá témata. Také se účastníme různých kulturních akcí – návštěva divadla, kina, koncertu, knihovny.
Předškoláci, které v naší třídě máme, jsou systematicky vedeni k rozvíjení a procvičování všech dovedností, potřebných pro úspěšný začátek v dalším vzdělávání.
S dětmi chodíme ven, malujeme, tvoříme, tak se prosím nezlobte, že děti někdy budou špinavé. Aspoň máte zpětnou vazbu, že si vaše dítě hrálo, bavilo se a že je ve školce šťastné. A to je ta nejdůležitější a hlavní věc, o kterou nám jde.

V naší 2. třídě pravidelně probíhá
Logopedická prevence - Jde o podporu přirozeného rozvoje řeči dětí, řečových dovedností a prevenci vzniku vad řeči .
Muzikoterapie – Pravidelně se děti se seznamují s různými druhy nástrojů s přirozeným laděním, koordinují své pohyby hrou na daný nástroj společně s rytmem a zpěvem. Společně zpíváme, hrajeme, tančíme i relaxujeme.

O děti se starají:          Třídní učitelky                                 Gabriela Katrušáková
                                                                                           Ing. Bc.  Zuzana Marušáková

Asistentka pedagoga                     Iveta Seidlerová

Úklid zajišťuje                                 Ivana Ledlová